AMERIČTÍ BOHOVÉ 1: STÍNY

07.12.2020

Byť jsem ateista (díky bohu), vždy mě fascinovalo téma pohanských bohů, ať už řeckých, římských nebo u Ódinova vousu i těch severských, proto jsem byl víc než zvědavý na komiksovou adaptaci Gaimanova románu nesoucí název Američtí bohové. Jak jsme se již přesvědčili u komiksu Vražedná tajemství a jiné příběhy, čtení jeho tvorby je lehce náročnější, není pro každého a nutí až k zamyšlení. Nepolíben ani původní knihou a ani seriálovým zpracováním, které se mimochodem líbilo Petrovi, jsem jako pravý komiksový fanda dal přednost grafickému románu.

Ke zpracování samotné knihy nemám jedinou výtku. Ideální formát, šitá vazba v tvrdých deskách s přebalem, který zaujme svou jednoduchostí. Kresby se primárně chopil Scott Hampton, který vdechl grafickou podobu již u několika Gaimanova děl. Pěkně se na ní kouká a byť není povětšinou extra detailní, tak lze skvěle lecco vyčíst z výrazů tváří jednotlivých postav. Na konci knihy jsou vzorky ze skicáře následované galerií obálek.

Příběh začíná ve vězení. Vzorný vězeň Stín má být každým dnem po třech letech puštěn na svobodu. Říká si, jak ho basa napravila, jak využije druhou šanci na život na svobodě. Přemítá, jak objímá svou milovanou ženu, napouští si vanu a užívá si sladké a pohodové svobody. Pustí ho nakonec dokonce o dva dny dříve, radost z toho však nemá, jelikož tím důvodem je smrt jeho ženy Laury. S divnými pocity se letadlem vrací domu, i když co je pro něj teď vlastně domov. Shodou zvláštních okolností se dostane ve svém letu do první třídy, kde potká záhadného muže jménem Středa, který o něm ví téměř vše a nabízí mu zvláštní práci, kterou Stín zprvu razantně odmítá. Následuje prostřih na znepokojivou scénu, kde se muž oddává vášnivým radovánkám se ženou, která u toho chce být uctívána. Byť to pro něj bylo asi nejlepší číslo života, doslova jej celého pohltily její nenasytné genitálie. V tu chvíli mi nad tím přestával nejen rozum stát.

Stín Moon nakonec práci jako osobní ochranka pana Středy vzal, jelikož mu ani nic jiného nezbývalo. Bylo na tom všem však něco zvláštního, nejen jeho nový šéf, ale i lidé kolem něj se motající a podivné věci se dějící. Kolikrát se zdá, že nic nedává smysl a děj nikam nevede a chvílemi se vleče. Opak je však pravdou, tohle všechno je postupná průprava pro pochopení toho, co následuje a jakmile se dostane čtenář k jádru pudla, vše je najednou osvětleno a příběh je nakonec skvělý. Kdyby jen tak Stín tušil, do čeho se to namočil. Ještě, že na něj dohlíží jeho milovaná Laura. Hlavní děj je protkaný krátkými historickými příběhy, ve kterých je kladen důraz na nejrůznější tehdy uctívaná božstva.

Neil Gaiman si zde pohrává s myšlenkou, že bohové jsou mezi námi a jsou krmení naší vírou k nim. Pokud se na ně zapomene, tak zemřou. Staří bohové, které ve svých myslích dovezli před staletími lidé do Ameriky, se bojí o svou budoucnost z důvodu nově nastupujících bohů vytvořených uctíváním lidmi moderní doby. Mezi takové bohy se řadí například i pouhá televize, kterou uctívá kde kdo. Autor tímto zřejmě poukazuje na materiální závislosti dnešní konzumní společnosti.

Poutavě napsaný scénář Philipem Craigem Russellem dle Gaimanovy předlohy je hlavním lákadlem celého komiksu. Čtenář je i díky textům popisujících pocity postav a prostředí děje dokonale vtažen do hororového příběhu. I já jsem byl komiksem naprosto pohlcen podobně, jako pohltilo neznámého muže z první kapitoly lůno uctívané ženy. Konec moc hodnotit nelze, jelikož tam takřka žádný není, tudíž jsem po dočtení věděl jistě jen jedno. Že si potřebuji přečíst i druhý díl!

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku